اب مایه حیات

درست مصرف کنیم

اب مایه حیات

درست مصرف کنیم

۲۱ مطلب توسط «پوریا خلیلی نیا» ثبت شده است

نشانه های خدا در آفرینش آب

 

 زینت بخش زمین

زیبایى ، شادابى و طراوت زمین نیز رابطه مستقیم با تدبیر حکیمانه آفرینش آب و ابر و باد و باران دارد :

  «أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَتُصْبِحُ الْأَرْضُ مُخْضَرَّةً إِنَّ اللَّهَ لَطِیفٌ خَبِیرٌ . آیا ندیده اى که خداوند ، از آسمان آبى فرو فرستاد و زمین سرسبز شد؟ خداوند ، باریک بینِ آگاه است»  .

 همچنین ، قرآن خطاب به مشرک

ان ، آنان را به تأمّل در این تدبیر و از این طریق به توحید دعوت مى نماید :

  «ءَاللَّهُ خَیْرٌ أَمَّا یُشْرِکُونَ * أَمَّنْ خَلَقَ السَّمَـوَ تِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنزَلَ لَکُم مِّنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَمنبَتْنَا بِهِ حَدَآئقَ ذَاتَ بَهْجَةٍ مَّا کَانَ لَکُمْ أَن تُنمـبِتُوا شَجَرَهَا أَءِلَـهٌ مَّعَ اللَّهِ بَلْ هُمْ قَوْمٌ یَعْدِلُونَ . 

آیا خدا بهتر است یا آنچه با او شریک مى گردانند ؟ آن بهتر است یا آن کس که آسمان ها و زمین را آفرید و آبى از آسمان برایتان فرود آورد که بدان ، باغ هایى سرورانگیز پدید آوردیم که شما نمى توانستید درختانش را برویانید ؟ آیا معبودى [دیگر] با خدا هست ؟ [نه .] آنان ، گروهى کژرو هستند»  .

دو . تأمین کننده مواد غذایى

تأمّل در نقش آب در تأمین مواد غذایى نیز انسان را با خالق حکیم جهان ، آشنا مى نماید :

  «اللَّهُ الَّذِى خَلَقَ السَّمَـوَ تِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَ تِ رِزْقًا لَّکُمْ وَسَخَّرَ لَکُمُ الْفُلْکَ لِتَجْرِىَ فِى الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَ سَخَّرَ لَکُمُ الْأَنْهَـرَ. خداوند ، کسى است که آسمان ها و زمین را آفرید و آبى از آسمان فرود آورد که بدان ، میوه هاى خوراکى برایتان بیرون آورد و کشتى ها را رام شما کرد تا به فرمان او در دریا روان شوند و رودها را [نیز ]مسخّر شما کرد»  .

سه. تأمین کننده نیاز آشامیدن

آفرینش آب هاى شیرین و گوارا در کنار آب هاى شور و تلخ براى تأمین نیازهاى آشامیدنى انسان ، یکى دیگر از دلایل توحید و خداشناسى است و اگر آب ، هیچ نقشى جز این نداشت ، براى اثبات حکمت و تدبیر در آفرینش ، کافى بود . قرآن ، درباره این آیه روشن توحید ، چنین مى فرماید :

  «أَفَرَءَیْتُمُ الْمَاءَ الَّذِى تَشْرَبُونَ * ءَأَنتُمْ أَنزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنزِلُونَ * لَوْ نَشَاءُ جَعَلْنَـهُ أُجَاجًا فَلَوْلاَ تَشْکُرُونَ .  آیا آبى را که مى نوشید ، دیده اید؟ آیا شما آن را از ابر فرو مى فرستید یا ما فرو فرستنده ایم؟ اگر مى خواستیم ، آن را تلخ مى کردیم. پس چرا سپاس نمى گزارید؟»  .

 و نیز مى فرماید:

  «قُلْ أَرَءَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکُمْ غَوْرًا فَمَن یَأْتِیکُم بِمَاءٍ مَّعِینِ .بگو: اگر آب [ِ در دسترس] شما فرو رود ، چه کسى آب گوارا برایتان مى آورد؟»  .

چهار. مایه نظافت و پاکیزگى

پاگیزگى و نظافت ، یکى دیگر از حکمت هاى آفرینش آب است که هیچ چیز نمى تواند جایگزین آن شود . تنها همین یک حکمت کافى است که این مایه حیاتى را در ردیف بزرگ ترین آیات الهى و نشانه هاى خداشناسى قرار دهد . قرآن کریم ، در دو مورد به این حکمت اشاره دارد :

  «وَ أَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً طَهُورًا .و از آسمان ، آبى پاک کننده فرود آوردیم»  .

  «وَیُنَزِّلُ عَلَیْکُم مِّنَ السَّمَاءِ مَاءً لِّیُطَهِّرَکُم بِه .  و برایتان از آسمان ، آبى فرود مى آورَد تا بدان ، پاکیزه تان سازد»  

 نکات مهم و قابل تأمّل دیگرى در آفرینش آب وجود دارد که در این مجال ، فرصت پرداختن به آنها نیست

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ بهمن ۹۶ ، ۱۶:۰۸
پوریا خلیلی نیا

ما به چقدر آب نیاز داریم ؟

 

روزانه چقدر آب بنوشیم سوالی که ساده است ولی جواب ساده ای ندارد. نیاز به آب برای هر فرد به عوامل متعددی بستگی دارد . میزان نیاز به میزان فعالیتها و کار ما بستگی دارد، شغل ما و محل زندگی مان هم در میزان نیاز به آب تاثیر دارد. بنابراین نمی شود فرمول معینی برای افراد نوشت. ما باید راجع به شرایط بدنی خود بیشتر بدانیم تا بتوانیم نیازمان به آب را محاسبه کنیم.

به چند روش می توانیم متوجه میزان نیاز خود شویم. ما هر روز مقداری آب با تنفس ، تعریق، دفع ادرار و دفع روده ای از دست می دهیم که باید با خوردن مایعات و غذا آن را جایگزین کنیم.

متوسط دفع ادرار برای یک فرد بالغ 5/1 لیتر است . حدود یک لیتر هم از تنفس و عرق از دست می دهیم.

غذاها حدود 20 درصد آب مورد نیاز ما را تامین می کنند. بنابراین اگر ما روزی 2 لیتر آب یا مایعات دیگر (کمی بیشتر از 8 لیوان) بخوریم ، آب مورد نیاز را جایگزین کرده ایم.

8 لیوان آب روزانه

قانون 8 لیوان: روش دیگر که مرسوم است قانون 8*8 است. یعنی 8 لیوان 8 اونسی آب یا مایعات که تقریبا معادل 9/1 لیتر می شود. در این روش افراد سعی می کنند مقدار مایعاتی را که می خورند با این قانون منطبق کنند یعنی در روز معادل 8لیوان 8 اونسی مایعات یا آب بخورند اگر چه شواهد علمی برای این قانون وجود ندارد اغلب مردم آن به آن عمل می کنند.

به فکر کودکان باشید ...

 کودکان نسبت به بزرگسالان تحرک بیشتری دارند به همین دلیل مصرف آب و نیاز به آب در آنها بیشتر است.  

خوردن آب نقش مهمی در سلامتی کودک و همچنین کنترل وزن آن دارد.  

پزشکان و متخصصان بر این باورند که خود کودک به اندازه کافی آب نمی خورد و بهتر است که والدینشان خوردن آب را به آنها یاد آور شوند.

                               کودکان به علت داشتن تحرک زیاد به آب بیشتری نیاز دارند

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ بهمن ۹۶ ، ۱۶:۰۴
پوریا خلیلی نیا

مراحل چرخه اب

1:تبخیر

2:تراکم

3:باران

4:نفوذ

5:روانات

6:تعریق

82saku6z79ugmno8jzdj

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ بهمن ۹۶ ، ۱۴:۵۶
پوریا خلیلی نیا
حجم تقریبی میزان آب ذخیره شده در این منابع به این شرح است:
  • اقیانوس‌ها: حدود ۱٬۳۲۰ میلیون کیلومتر مکعب (۹۷٫۲٪)
  • یخچال‌های طبیعی: حدود ۲۵ میلیون کیلومتر مکعب (۱٫۷٪)
  • سفره‌های زیرزمینی: ۱۳ میلیون کیلومتر مکعب (۰٫۹٪)
  • آب‌های شیرین موجود در در دریاها، دریاچه‌ها و رودها: ۲۵۰ هزار کیلومتر مکعب (۰٫۰۲٪)
  • بخار آب در هواکره حدود ۱۳ هزار کیلومتر مکعب (۰٫۰۰۱٪)
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۵ بهمن ۹۶ ، ۱۶:۲۸
پوریا خلیلی نیا